شما اینجا هستید: خانه » Databases » JSON در MariaDB 10.2

JSON در MariaDB 10.2

نزدیک به یک ماه از انتشار اولین نسخه ی پایدار MariaDB 10.2 میگذره. در این بین ویژگی JSON، یکی از مهمترین ویژگی های موجود در این ورژن ذخیره و بازیابی داده های JSON می باشد.

در این مقاله قصد داریم نگاهی نزدیک داشته باشیم به این ویژگیِ مهم.

در ادامه با ما همراه باشید.

بر خلاف MySQL، دیتابیس MariaDB اعتقادی به ذخیره سازی JSON در قالب یک Data Type اختصاصی ندارد. (حداقل تا عرضه ی این نسخه)

از دیدگاه MariaDB، در ساال های اخیر جداول، ترکیبی از داده های ساختار یافته و ساختارنیافته هستند. به این معنی که ما همیشه با موجودیت هایی طرف هستیم که یک سری خصوصیت های ثابت و یک سری خصوصیت های متغیر دارند. برای مثال خصوصیت محصولات را در نظر بگیرید. هر محصول به طور مشخص دارای یک اسم، نوع محصول و قیمت می باشد. اما هر محصول ممکن هست دارای خصوصیات متفاوتی نسبت به یک محصول دیگر داشته باشد. برای مثال پیراهن دارای خصوصیت سایز به صورت مقادیر ثابت (ENUM) مانند Small، Medium،Large می باشد. در صورتی که شلوار خصوصیت سایز آن به صورت عددی (int) می باشد. به همین دلیل، لزوم ذخیره سازی بخشی از داده ها به صورت ساختارنیافته امری اجتناب ناپذیر هست. MariaDB تصمیم گرفت در جدیدترین نسخه ی MariaDB-Server توابع متنوعی را برای کار با JSON معرفی کنه.

همانطور که پیشتر عرض کردم در MariaDB نوع داده ی مخصوص JSON وجود ندارد. بنابراین برای ذخیره سازی داده های از نوع JSON همچنان باید از نوع داده ی varchar یا انواع text استفاده کنید.

ساخت جدول دارای خصوصیت JSON

جدولی برای ذخیره سازی محصولات با دستور زیر میسازیم:

خوب در این جدول ما مثل خیلی از جداول رابطه ای، یک ستون ID که نقش کلید اصلی را دارد و همچنین دو ستون نام و قیمت را ایجاد کردیم. اما برای قسمت ساختارنیافته یک محصول، ستونی به نام dynamic_attr تولید کردیم. تابع JSON_VALID به منظور فورس کردن جدول به بررسی مقدار ورودی برای ستون dynamic_attr می باشد. به بیان ساده زمانی که قصد درج رکورد جدید در این جدول را داریم، باید حتما ورودی ستون dynamic_attr از نوع JSON باشد.

درج رکورد در جدول

برای اینکه اطمینان از این شرایط سعی می کنیم رکوردی در این جدول ثبت کنیم که دارای مقدار غیر از JSON باشد:

در این صورت MariaDB پیغام زیر را نمایش میدهد:

حالا سعی می کنیم چندین رکورد صحیح در این جدول وارد کنیم:

هم اکنون جدول ما دارای دو رکورد مختلف می باشد.

خواندن مقادیر JSON

خواندن مقادیر JSON یک ستون بسیار ساده است.

اگر قصد داشته باشیم کل داده JSON یک رکورد را بخوانیم فقط کافیست مثل شرایط عادی اسم ستون فوق را در دستور SELECT قید کنیم.

در Query زیر کل داده ی JSON ستون dynamic_attr مربوط به رکورد با ID = 2 نمایش داده میشود:

از طریق تابع JSON_VALUE میتوانیم مقدار مربوط به یک key خاص از JSON را برگردانیم.

برای مثال قصد داریم رنگ مربوط به تی شرت با id = 1 را از داخل JSON برگردانیم.

بروزرسانی مقادیر JSON

اگر قصد بروزرسانی مقادیرِ داخل یک JSON را داشته باشیم میتوانیم از تابع JSON_REPLACE استفاده کنیم.

برای مثال در QUERY زیر قصد داریم مدلِ شلوار Jean که با ID = 2 در سیستم ذخیره شده است را از D&G به Black-Shirt تغییر بدهیم:

نتیجه گیری

نگه داری و مدیریت داده های JSON یکی از ویژگی های مهمی بود که فقدان آن تا قبل از انتشار نسخه ی ۱۰٫۲ در MariaDB احساس میشد. توابع معرفی شده در این مقاله قسمت کوچکی از توابع متنوع JSON در این ورژن می باشد. انشالله در ماه آینده وبیناری در جهت بررسی دقیق تر این ویژگی برگزار خواهیم کرد.

موفق باشید.

منابع: MariaDB

من هامون محمدیان پور هستم. تخصص اصلی من مدیریت دیتابیس های MySQL/MariaDB می باشد. در حال حاضر به عنوان مدیر دیتابیس و عضو تیم معماری و زیرساخت شرکت Lifeweb مشغول به کار هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *