شما اینجا هستید: خانه » Databases » نگاهی به ویژگی Invisible Index در MySQL 8.0

نگاهی به ویژگی Invisible Index در MySQL 8.0

invisible-indexes

MySQL 8.0 ویژگی جدیدی به نام “invisible indexes” رو معرفی کرده که به شما دسترسی فعال و غیرفعال سازی سریع یک Index را که توسط MySQL Optimizer h استفاده میشود را میدهد.

در ادامه ی این مقاله با من همراه باشید تا با این ویژگی بیشتر آشنا بشیم.

چرا این ویژگی خوب هست؟

در اینجا به چند مورد قابل استفاده میپردازیم. تصور کنید قصد حذف کردن یک Index از یک جدول سنگین را دارید اما در ابتدا قصد دارید اثرات حذف این Index را بر روی Query های فعلی خود، بدونید. با این ویژگی شما میتوانید Index مورد نظر را غیر فعال کرده و به تست Query ها بپردازید و در صورت اطمینان نهایی نسبت به حذف Index اقدام کنید.

نکته ی مهم عدم استفاده MySQL Optimizer از Index غیر فعال شده حتی در زمان استفاده از دستور Force می باشد. اما دقت داشته باشید که این Index همچنان با انجام DML های مختلف مانند درج و حذف، بروزرسانی میشود و روی دیسک باقی می ماند. اگر در اینجا بخواهیم سناریو هایی که میتونه این ویژگی به ما کمک بکنه رو بررسی کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ما میتونیم یک Invisible Index بسازیم، اما اگر بخواهیم تستش کنیم مجبور هستیم که اون رو visible کنیم. به این معنی که تمامی Query های ما توانایی استفاده از این Index رو خواهند داشت. من فکر نمیکنم این یک رویکرد خوبی برای تست یک Index باشه. شما باید همیشه این روش را در سرور Staging (سرور تست) آزمایش کنید، اما هر کسی داده ها و سایز دیتای اصلیش رو در سرور Staging نداره. پس استفاده کردن از Invisible Index در این شرایط میتونه کارامد باشه.
  • شما ممکن هستش که تعدادی Index در یک جدول داشته باشید اما ندونید کدام یک از این index ها نباید استفاده بشه. در اینجا میتونیم با استفاده از Invisible Index، هر کدام از Index هارو با فعال و غیر فعال سازی تست کنیم و در نهایت متوجه Index هایی که بازدهی سیستم را کم کرده بشیم و اقدام به حذف اونها کنیم.
  • شما ممکنه مورد خاصی رو داشته باشید که در آن تنها یک Query توانایی استفاده از Index رو داشته باشه. در این مورد Invisible Index میتونه یک راهکار عالی باشه.

چطور میتوانیم یک Invisible Index بسازیم؟

ما در اینجا دو گزینه داریم. ما میتونیم در هنگام ساخت یک جدول جدید، Index که قصد داریم به صورت Invisible باشه رو مشخص کنیم:

روش دیگه، استفاده از دستور Alter به منظور Invisible کردن یک Index میتواند استفاده شود:

استفاده از Invisible Index

اگر ما قصد حذف یک index رو داشته باشیم میتونیم اون رو Invisible کنیم. اما چه اتفاقی در هنگام استفاده از دستور “FORCE/USE INDEX” رخ میدهد؟ اگر شما از دستور Force برای استفاده از یک Index استفاده کنید، اگر index فوق وجود نداشته باشد، شما پیغام خطا دریافت می کنید. اما اگر آن Index به صورت Invisible باشد شما خطایی دریافت نمیکنید اما MySQL Optimizer از آن Index استفاده نخواهد کرد و Full Scan انجام خواهد داد.

نتیجه گیری

ویژگی Invisible Index میتونه در خیلی از شرایط به افراد DBA به انتخاب صحیح یک index بدون هزینه، کمک کنه. خیلی از مواقع ممکن هست نیاز به بررسی چندین نوع Index رو برای انتخاب صحیح داشته باشیم اما حذف Index هزینه ی بالایی داشته باشه. در اینجا این ویژگی میتونه کمک فراوانی رو به ما داشته باشه.

موفق باشید.

منابع:

Percona

MySQL

من هامون محمدیان پور هستم. تخصص اصلی من مدیریت دیتابیس های MySQL/MariaDB می باشد. در حال حاضر به عنوان مدیر دیتابیس و عضو تیم معماری و زیرساخت شرکت Lifeweb مشغول به کار هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *