شما اینجا هستید: خانه » Databases » count(*) در مقابل count(ستون) کدام سریعتر است؟

count(*) در مقابل count(ستون) کدام سریعتر است؟

database performance

اکثر برنامه نویس ها و توسعه دهندگان وب، حداقل برای یک بار از دستور count برای شمارش رکورد های یک جدول، بدون شرط و یا با یک سری شروط استفاده کرده اند. مطمئنا این سوال هم برایشان ایجاد شده که در این Queryاز دستور count(*) استفاده کنند و یا در داخل تابع count نام ستون (برای مثال ستون PK) رو قرار بدند.

ممکن است بعضی ها عقیده داشته باشند استفاده از دستور count به همراه فیلد PK بازدهی و سرعت بالاتری نسبت به * دارد.

در این پست قصد دارم به بررسی هر دو دستور در شرایط مختلف بپردازم و نتایج رو با شما دوستان به اشتراک قرار بدم.

تفاوت دو دستور

هنگامی که شما از دستور count(*) استفاده می کنید، MySQL بدون در نظر گرفتن هیچ شرطی تمامی رکورد های حاصل از خروجی Query را شمرده و نمایش میدهد. اما هنگامی که شما در داخل دستور count نام ستونی رو قرار میدهید، MySQL فقط به شمارش رکوردهایی میپردازد که حتما مقدار آن ستون چیزی به غیر Null باشد.

خوب حالا میپردازیم به تست هر دو دستور

شرایط آزمایش

من از سیستم عامل سرور Ubuntu 14.04 و حافضه ی ۲ گیگ و همچنین یک CPU با سرعت ۳٫۵ MHz استفاده کردم.

همچنین از MariaDB نسخه ی ۱۰٫۱٫۱۹ به منظور این آزمایش استفاده کردم.

ابتدا جدولی با شرایط زیر ایجاد کردم:

بعد از این کار تعداد رکورد ۳۲۷۶۸۰۰ در این جدول درج کردم.

حال اولین خروجی رو با هم میبینیم:

همانطور که در نتایج مشاهده می کنید دستور count(*) سریعتر از سه دستور دیگر عمل کرد.

دستور دوم یعنی count(col1) هم از سه دستور دیگر کندتر بود. چرا؟ دلیل آن این است که، این ستون خاصیت Allow Null داشته، و به همین دلیل MySQL در هنگام اجرای این دستور مجبور به بررسی هر یک از رکورد ها به منظور عدم null بودن آنها داشته.

اما بیاییم Query را رو کمی تغییر بدیم و باز هم نتایج رو با هم مقایسه کنیم:

اینبار نتایج کمی تغییر کرد. در این Query که یک شرط به آن اضافه شد. دستور اول یعنی count(*) و دستور دوم یعنی count(id) تقریبا عملکرد یکسانی داشتند اما دو دستور آخر کندتر از دیگری نتایج را نمایش دادند.

البته برای دریافت یک نتیجه گیری دقیق دو دستور اول را با روش دیگر مجددا بررسی کردم. به این صورت که هر کدام از این دستورات را بعد از restart کردن MySQL مجددا اجرا کردم تا داده ای از آنها در داخل Ram نباشد.

با اینکه رفتار MySQL Optimizer در ارتباط با هر دو دستور کاملا یکسان هست، اما باز هم در بیش از ۸۰ درصد از مواقع، سرعت count(*) از count(id) بیشتر بود.

نتیجه گیری

با توجه به این آزمایش و تجربه ای که من در این زمینه داشتم در بیش از ۹۰ درصد از مواقع استفاده از count(*) چه در موتور MyISAM و چه در Innodb بازدهی مناسبی نسبت به دیگر دستورات خواهد داشت، مگر بنا به دلایلی قصد شمارش رکوردهایی رو داشته باشید که ممکن است دارای مقدار null در ستون شمارش باشه و عدم شمارش آن اهمیتی داشته باشد. این دست از Query ها هم با index گذاری صحیح میتوانند سرعت بالاتری داشته باشند.

موفق باشید.

من هامون محمدیان پور هستم. تخصص اصلی من مدیریت دیتابیس های MySQL/MariaDB می باشد. در حال حاضر به عنوان مدیر دیتابیس و عضو تیم معماری و زیرساخت شرکت Lifeweb مشغول به کار هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *