شما اینجا هستید: خانه » Databases » معرفی نوع داده ی JSON در MySQL 5.7

معرفی نوع داده ی JSON در MySQL 5.7

از ورژن ۵٫۷٫۸، MySQL پشتیبانی محلی از نوع داده ی JSON را که باعث دسترسی کارامد به سند های JSON میشود را معرفی کرد.

نوع داده ی JSON، دارای مزایایی به نسبت ذخیره سازی در نوع داده ی String می باشد. مانند:

  • اعتبار سنجی خودکار JSON در هنگام درج داده در این ستون، و بروز خطا در صورت درج داده ی نادرست.
  • فرمت ذخیره سازی بهبود یافته. اسناد JSON در ستون JSON، تبدیل به فرمت داخلی میشوند که منجر به دسترسی خواندن سریع در عناصر سند میشود. به زبان ساده زمانی که شما قصد خواندن مقداری از یک سند JSON دارید، سرور مستقیما سراغ index مورد نظر رفته و نیازی به خواندن کل سند را ندارد.

اما معایبی که در حال حاضر این نوع داده دارد به شرح زیر است:

  • این نوع داده دارای مقدار پیش‌فرض نیست.
  • سایز سند های ذخیره شده در این ستون محدود میشه به مقدار متغیر سیستمی  max_allowed_packet.
  • عدم توانایی در Index کردن این ستون. البته با Index گذاری صحیح روی ستون های دیگر میتوانیم در هنگام اجرای Query با محدود کردن نتایج به سادگی روی این ستون کار کنیم.

همراه با نوع داده ی JSON، مجموعه ای از توابع SQL برای کار با این نوع داده مانند تعریف، جستجو و دستکاری معرفی شده است. در این قسمت با نحوه ی تعریف مقادیر JSON آشنا میشیم. در پست های بعدی شما رو با انواع دیگر توابع آشنا خواهم کرد.

ساخت یک آرایه JSON

یک آرایه JSON تشکیل شده از لیستی از مقادیری که توسط کاما از هم جدا شده و داخل [] قرار گرفته.

یکی شی JSON تشکیل شده از یک سری مقادیر key/value که داخل {} نوشته میشوند.

مقادیر JSON میتوانند از انواع عددی،رشته ای، null، boolean باشند. کلید های مقادیر JSON میباست حتما به صورت رشته باشند. مقادیر زمانی تاریخ، ساعت هم میتوانند استفاده شوند.

نکته ی دیگری که در اسناد JSON وجود دارد توانایی تعریف آنها به صورت تو در تو می باشد. یعنی سندی ترکیبی از شی و آرایه.

در MySQL، مقادیر JSON به صورت رشته نوشته میشوند. MySQL به صورت خودکار مقادیر را parse می کند و در صورت وجود هرگونه اشکال در مقادیر، خطا میدهد. این کار شامل درج مقادیر در ستون هایی که نوع داده های آنها JSON هست و یا پاس دادن مقادیر به توابعی که انتظار ورودی JSON دارند میباشد.

در مثال زیر ابتدا جدولی دارای ستون JSON می سازیم سپس سعی می کنیم در آن مقادیر جدیدی وارد کنیم.

همانطور که میبینید در ورود اطلاعات query اول بدون ایراد درج شد، اما query بعدی به دلیل ایراد در ساختار JSON باعث بروز خطا در سیستم شد.

تابع JSON_TYPE() انتظار یک ورودی JSON را دارد و تلاش می کند مقادیر آن را parse کند. این تابع در صورت ورود داده ی صحیح مقادیر JSON را برمیگرداند در غیر این صورت خطا میدهد.

MySQL مقادیر JSON را با استفاده از utf8mb4 ست و کالشنه utf8mb4_bin نگهداری می کند. پس در صورتی که مقادیر در کاراکتر دیگری باشد تبدیل به utf8mb4 میشود.

اما با استفاده از دو تابع JSON_ARRAY() و JSON_OBJECT() میتوانیم اسناد JSON تولید کنیم. مثال زیر را ببینید:

توسط JSON_ARRAY ما یک آرایه JSON و با استفاده از JSON_OBJECT یک شی JSON ساختیم.

اما آخرین تابعی که در این پست به آن میپردازیم تابع JSON_MERGE() هستش. با استفاده از این تابع میتونیم دو سند JSON رو با هم ترکیب کنیم.

در این پست تلاش کردم شما رو با ویژگی جدیدی که در آخرین نسخه ی MySQL معرفی شده آشنا شدم. نوع داده ی JSON یکی از بهترین ویژگی های این نسخه ی MySQL بود. MariaDB در نسخه ی ۱۰٫۰ نوع داده ی Dynamic Column رو معرفی کرد که خیلی به ویژگی جدید MySQL شباهت دارد.

در پست های آینده شما رو بیشتر با ویژگی های این نوع داده و نحوه ی استفاده از آن آشنا می کنم.

 

من هامون محمدیان پور هستم. تخصص اصلی من مدیریت دیتابیس های MySQL/MariaDB می باشد. در حال حاضر به عنوان مدیر دیتابیس و عضو تیم معماری و زیرساخت شرکت Lifeweb مشغول به کار هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *