شما اینجا هستید: خانه » Web Programming » PHP » برای انتشار PHP 7 آماده شوید.

برای انتشار PHP 7 آماده شوید.

۲۰۱۵  سال مهمی برای PHP می باشد. ۱۱ سال بعد از عرضه ی نسخه ی ۵٫۰، جدیدترین نسخه ی PHP آماده ی عرضه می باشد! PHP 7 دیروز به طور رسمی نسخه ی Stable آن منتشر شد. نسخه ای دارای ویژگی های جدید و بهبودی های فراوان در کارایی سیستم.

اما  این نسخه چه تاثیری در کدهای فعلی PHP شما دارد؟ چه چیزهایی تغییر کرده است؟ چطور به صورت امن PHP خود را بروزرسانی کنیم؟ در این پست قصد دارم شما رو با برخی از ویژگی های مهم PHP 7 آشنا کنم.

در ادامه همراه من باشید.

ارتقاء کارایی

کارایی بی تردید بزرگترین علت برای بروزرسانی PHP به نسخه ی جدید می باشد. بازنویسی هسته با استفاده از phpng RFC باعث سریع تر شدن PHP به اندازه ی HHVM  و حتی بیشتر از آن شده است. مقایسه رسمی جدیدترین نسخه ی PHP نشان میدهد: وب سایت هایی که در حال حاضر روی نسخه ی PHP 5.6 قرار دارند، بعد از بروزرسانی به نسخه ی ۷، حداقل ۲ برابر سریعتر خواهند بود.

برای جزییات بیشتر نگاهی می کنیم به یکی از مقایسه های PHP 7 که بر روی wordpress انجام شده است.

PHP 7 Graph

مقایسه سرعت اجرای wordpress در نسخه های مختلف PHP

همانطور که مشاهده می کنید PHP 7 توانایی هندل کردن بیش از دو برار درخواست ها به نسبت PHP 5.6 را دارد. این نشان از بهبودی ۱۰۰% کارایی wordpress در جدیدترین نسخه ی PHP را دارد.

تغییراتی که به ممکن است برنامه ی شما را تحث تاثیر قرار دهد

خوب حالا بپردازیم به تغییراتی که ممکن است باعث اختلال در برنامه ی شما بعد از ارتقاء به این نسخه شود.

آیتم های منسوخ شده حذف شدند.

تعدادی از آیتم های منسوخ شده در این نسخه حذف شدند. این آیتم های مدتی زیادی است که منسوخ شده اند و حال زمان حذف آنها هست.

تگ های ASP-style ( <% , <%= و %> )، به همراه تگهای اسکریپتی ( <script language=”php” ) حال به طور کامل حذف شده اند. اطمینان حاصل کنید که از تگ توصیه شده توسط PHP یعنی <?php استفاده می کنید.

دیگر توابع منسوخ شده مانند تابع split، در نسخه ی PHP 7 حذف شده اند.

اکستنشن های ereg (و تمام توابع ereg_*) که از نسخه ی ۵٫۳ منسوخ شده اند به طور کامل در نسخه ی جدید حذف شده اند. شما میایست این توابع را با اکستنشن های PCRE (توابع preg_*)، که دارا ویژگی های بیشتری هم می باشند جایگزین کنید.اکستنشن mysql (و تمام توابع mysql_*) که از نسخه ی ۵٫۵ منسوخ شده بودند هم در این نسخه حذف شده اند. برای مهاجرت مستقیم شما میتوانید از اکستنشن mysqli و تمام توابع mysqli_* استفاده کنید.

Uniform Variable Syntax

Uniform Variable Syntaxبرای برطرف کردن یک سری از تناقضات در هنگام ارزیابی عبارات متغیر-متغیر است. مثال زیر را در نظر بگیرید:

در PHP 5, عبارت:

به صورت

ارزیابی میشود. در عمل این عبارت به صورت $person->name تفسیر میشود و خروجی “My name is Erika” را چاپ می کند. با اینکه این عبارت یک نوع edge case می باشد، باعث تناقض در ترتیب عبارات که به صورت چپ به راست  هست میشود.

در PHP 7، عبارت

به صورت

ارزیابی میشود.

مفسر برنامه ابتدا کد $person->$property ار ارزیابی می کند; به تبع آن کد این مثال در PHP 7 کار نمی کند، چون $property یک آرایه است و نمیتوان آن را به یک رشته تبدیل کرد.

یک راه سریع و آسان برای حل این مشکل مشخص کردن ترتیب ارزیابی کد با استفاده از آکولاد می باشد (مثال: $person->{$property[‘first’]})، که باعث میشود مفسر رفتاری مانند PHP 5 با کد داشته باشد.

با استفاده از ویژگی uniform left-to-right variable، خیلی از عباراتی که تا قبل از این نسخه نامعتبر بودند، معتبر شدند. برای نشان دادن این رفتار جدید، کلاس زیر را در نظر بگیرید:

در PHP 7، ما میتوانیم وابستگی های تودرتو و ترکیب متفاوتی بین اپراتورها بسازیم. مثال زیر را ببینید:

این قطعه کد در PHP 5 خطای parse error را تولید می کند، در صورتی که در PHP 7 به درستی کار می کند.

به طور مشابه، دسترسی تودرتو متد استاتیک هم با این روش به خوبی کار می کند:

در PHP 5، این قطعه کد خطای سینتکسی T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM را نمایش میدهد.

خطای Fatal Error در هنگام تعریف چند define یکسان

در نسخه ی PHP 5 هنگامی که چند ثابت یکسان تعریف میشد، سیستم خطایی و یا اخطاری صادر نمیکرد و آخرین تعریف از ثابت را استفاده می کرد. اما در این نسخه شرایط تفاوت کرده است. در صورتی که در برنامه یک ثابت بیش از یک بار تعریف شده باشد سیستم  Fatal Error: Switch statements may only contain one default clause. را نمایش میدهد.

ویژگی های زبانی جدید

خوب حالا بپردازیم به ویژگی های مهیجی که بعد از بروزرسانی به نسخه ی PHP 7 در دسترس خواهند بود.

عملگرهای جدید

PHP 7 دو اپراتور جدید اضافه کرده است. spaceship (یا ترکیب اپراتور مقایسه) اپراتور null coalesce.

اپراتور spaceship (<=>)، که به نام ترکیب اپراتور مقایسه هم شناخته میشود، می تواند برای مقایسه ی زنجیره ای کوتاهتر مورد استفاده قرار گیرد. مثال زیر را ببینید:

این عبارت مقدار -۱ را برمیگرداند اگر متغیر a از متغیر b کوچکتر باشد، مقدار ۰ را برمیگرداند اگر a و b برابر باشند و مقدار ۱ را برمیگرداند اگر a بزرگتر از b باشد. این عبارت اساسا برای کوتاهتر کردن عبارت زیر می باشد:

اپراتور null coalesce (؟؟) هم یک میانبر برای چنین شرایطی هست. حالتی که ما بررسی می کنیم مقداری ست شده است قبل از انجام کاری. در PHP 5 برای این کار از عبارتی مانند عبارت زیر استفاده میکردیم:

به وسیله ی اپراتور null coalesce در PHP 7، ما میتوانیم به سادگی عبارک زیر را استفاده کنیم:

Scalar Type Hints

یکی از ویژگی های جدیدی که در PHP 7 معرفی شد، scalar type hints می باشد، که بالاخره امکان استفاده از انواع integers, floats, strings و boolean را به عنوان نوع مقادیر ورودی توابع و متد ها را میدهد. به طور پیش فرض scalar type به صورت non-restrictive می باشد، به این معنی که اگر شما مقدار float را به پارامتر integer پاس بدهید، scalar type مقدار را به int تبدیل می کند بدون آنکه خطا و یا هشداری تولید شود.

این امکان وجود دارد که با فعال سازی strict mode، خطایی در هنگام ارسالی مقداری به غیر از نوع مشخص شده پارامتر تولید شود. مثال زیر را ببینید:

قطعه کد بالا هیچ خطایی تولید نمی کند زیرا ما از ویژگی strict mode استفاده نکردیم. تنها اتفاقی که در این قطعه کد رخ میدهد تبدیل نوع می باشد، پس مقدار رشته ای “۵” مجبور میشود که به مقدار عددی ۵ در تابع double تبدیل شود.

اگر شما میخواهید اطمیمان حاصل کنید که مقدار پاس داده شده به تابع double حتما به صورت int است، شما میتوانید ویژگی strict mode را با include کردن مستقیم declare(strict_types = 1) در ابتدای اسکریپت فعال کنید.

قطعه کد بالا خطای  Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 1 passed to double() must be of the type integer, string given. را نمایش میدهد.

Return Type Hints

دیگر ویژگی مهمی که در PHP 7 اضافه شده است، ویژگی Return Type می باشد. این ویژگی توانایی مشخص کردن نوع مقدار برگشتی تابع و متد را میدهد. این ویژگی مانند scalar type hints دارای حالت strict mode می باشد.

این قطعه کد بدون نمایش هیچ خطا و یا هشداری مقدار ۱ را به boolean تبدیل کرده و مقدار true را برمیگرداند. اگر حالت strict mode به مانند scalar type در این اسکریپت فعال باشد آنگاه خطای زیر نمایش داده میشود:

Fatal error: Uncaught TypeError: Return value of a() must be of the type boolean, integer returned

البته خطاهای بالا یک نوع Exceptions هستند که میتوان آنها را با استفاده از try/catch هندل کرد.

نتیجه گیری:

دلایل بالا آنقدر کافی هستن که همه ی ما رو تشویق به بروزرسانی PHP به نسخه ی ۷ کنند. همانطور که در ابتدای این مقاله عرض کردم روز گذشته PHP 7 به طور رسمی GA شد. البته قبل از مهاجرت به این نسخه میبایست تست های زیادی را روی این نسخه برای هماهنگ بودن آن با برنامه ی خود انجام دهیم تا از اشکالات احتمالی جلوگیری کنیم.

 

من هامون محمدیان پور هستم. تخصص اصلی من مدیریت دیتابیس های MySQL/MariaDB می باشد. در حال حاضر به عنوان مدیر دیتابیس و عضو تیم معماری و زیرساخت شرکت Lifeweb مشغول به کار هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *