شما اینجا هستید: خانه » Databases » ویژگی های جدید Replication در MySQL 5.7

ویژگی های جدید Replication در MySQL 5.7

۱۹ روز پیش Oracle نسخه ی پایدار MySQL 5.7 رو منتشر کرد. در این پست قصد دارم شما رو با ویژگی ها و بهبودی هایی که بر روی Replication انجام شده است آشنا کنم.

در ادامه با من همراه باشید.

 

یکی از ویژگی های برجسته در این نسخه، معرفی ویژگی Multi-source Replication می باشد. با استفاده از این ویژگی شما میتوانید چند سرور Master را به Slave متصل کنید. با این ویژگی محدودیت تنها یک Master از بین رفت.

دستور SHOW SLAVE STATUS در این نسخه به صورت Non-Blocking می باشد. یعنی با این دستور، MySQL بدون توجه به وضعیت SQL_THREAD بلافاصله دستور فوق را اجرا کرده و نتیجه را ارائه میدهد. این درحالیست که در نسخه های پیشین، این دستور تنها در هنگام اتمام Query در حال اجرا، نتیجه را نمایش میداد.

هم اکنون با استفاده از دستور SHOW SLAVE STATUS سیستم جزئیات کاملی در ارتباط با کارایی جداولِ پایگاه داده ارائه می کند.

با استفاده از دستور جدید CHANGE REPLICATION FILTER شما میتونید به صورت Online قوانین فیلترینگ Replication  مانند دستور replicate-do-db رو بدون restart کردن MySQL و تغییری در وضعیت آن تغییر بدید.

یکی دیگر از ویژگی های جدید و جالب در این نسخه، استفاده از دستور CHANGE MASTER TO بدون توقف کردن وضعیت Slave می باشد. برای مثال تغییر Position و یا تغییر رمز عبور اتصال به Master

ویژگی Parallel Replication از نسخه ی ۵٫۶ مورد استفاده قرار گرفت. به طور معمول این ویژگی زمانی کاربردی است که تراکنش ها به صورت موازی بر روی یک پایگاه داده تغییری ایجاد نکنند. اما در نسخه ی ۵٫۷ متد جدیدی با نام LOGICAL_CLOCK معرفی شده است که توسط آن سیستم با علامت گذاری تراکنش های مستقل به وسیله ی Timestamp آنها را به صورت موازی و بدون خطر اجرا می کند.

GTID ویژگی است که میتواند به طور خودکار موقعیت Replication را در Replication Stream ردیابی کند. این ویژگی در نسخه ی ۵٫۶ معرفی شد. در نسخه ی ۵٫۷ تغییر متغیر این ویژگی یعنی gtid_mode به صورت پویا خواهد بود. بدین معنی که تغییر این متغیر نیازمند restart کردن سرور MySQL نیست.

البته ویژگی های دیگری در Replication وجود دارد اما هدف من از این پست معرفی ویژگی های مهم این نسخه ی MySQL بود.

موفق باشید.

من هامون محمدیان پور هستم. تخصص اصلی من مدیریت دیتابیس های MySQL/MariaDB می باشد. در حال حاضر به عنوان مدیر دیتابیس و عضو تیم معماری و زیرساخت شرکت Lifeweb مشغول به کار هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *