شما اینجا هستید: خانه » Databases » MariaDB چطور به وجود آمد.

MariaDB چطور به وجود آمد.

MariaDB

امروز قصد دارم شما رو با پایگاه داده ی MariaDB آشنا کنم.

MariaDB یک پایگاه داده ی رابطه ای و انشعاب گرفته از MySQL می باشد. MySQL  در ابتدا توسط آقای Widenius برنامه نویسی شد و سپس شرکتی به منظور مدیریت این پایگاه داده به نام MySQL AB ثبت شد که وظیفه توسعه و نگهداری این نرم افزار را بر عهده داشت.

MySQL AB در سال ۲۰۰۸ توسط شرکت SUN Microsystems خریداری شد و تمام کارکنان MySQL AB به SUN پیوستند. اما شرکت SUN در سال ۲۰۱۰ توسط شرکت Oracle با مبلغ ۷ میلیارد دلار خریداری شد و تمامی تکنولوژی های شرکت SUN مانند MySQL و JAVA به ORACLE پیوستند.

اما بعد از این خریداری Widenius به دلیل مشکلاتش با سیاست های Oracle در قبال MySQL این شرکت را به همراه اعضای کلیدی MySQL ترک کرد.

در آن هنگام او و دیگر همکارانش پایگاه داده MariaDB را به وجود آوردند. Maria اسم دومین دختر Widenius بود همانطور که کلمه ی My در پروژه ی MySQL از نام اولین دختر وی گرفته شده بود.

اولین نسخه ی MariaDB در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این نسخه انشعاب گرفته از نسخه ۵٫۱ MySQL بود به همین دلیل MariaDB هم اولین نسخه پایگاه داده خود را ۵٫۱ قرار داد.

لازم به ذکر است تا نسخه ی ۵٫۵ پایگاه داده ی MariaDB به طور کامل منشعب شده از نسخه های MySQL بود به این صورت که تمام ویژگی های MySQL در آن وجود داشت. اما MariaDB بعد از انتنشار نسخه ی ۵٫۵ تصمیم به تغییراتی در سیاست توسعه ی این پایگاه داده گرفت.

در پست آینده بیشتر در مورد ویژگی های MariaDB و لزوم استفاده از آن صحبت خواهیم کرد.

 

من هامون محمدیان پور هستم. تخصص اصلی من مدیریت دیتابیس های MySQL/MariaDB می باشد. در حال حاضر به عنوان مدیر دیتابیس و عضو تیم معماری و زیرساخت شرکت Lifeweb مشغول به کار هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *